Príznaky nízkeho kolagénu a ich vplyv na naše telo

Ahoj všetkým! Dnes sa pozrieme na niečo, čo sa týka každého z nás, aj keď si to možno neuvedomujeme – úbytok kolagénu. Viete, tento protein je ako taký neviditeľný superhrdina v našom tele. Je úplne všade – v koži, kostiach, šľachách, väzoch a dokonca aj v našich očiach. Je to vlastne najrozšírenejší proteín v našom tele, takže keď  začne úbytok kolagénu, dokáže to poriadne zamávať s naším zdravím a vzhľadom.

Čo vlastne je kolagén a prečo ho strácame?

Predstavte si kolagén ako také „biologické lepidlo“, ktoré drží naše telo pohromade. Je to super dôležitá bielkovina, ktorá dáva našej koži pružnosť, kĺbom pohyblivosť a kostiam pevnosť. Je to taký stavebný materiál nášho tela.

Problém je v tom, že po 25. roku života naša produkcia kolagénu začína klesať približne o 1% ročne. To sa možno nezdá veľa, ale do päťdesiatky stratíme asi štvrtinu nášho kolagénu, a to už je poriadny rozdiel! K tomu pridajte fajčenie, UV žiarenie, zlú stravu, stres a nedostatok spánku – a máte dokonalý recept na urýchlené znižovanie hladiny kolagénu. A úbytok kolagénu je jasný.

Koža ako zrkadlo nízkeho kolagénu

Prvou a najviditeľnejšou zastávkou na našej ceste príznakmi nízkeho kolagénu je naša pokožka. Tá je ako taký zradca, ktorý okamžite prezrádza, čo sa deje vnútri. A málokedy si uvedomíve, že to môže byť aj úbytok kolagénu

Vrásky a jemné linky

Pamätáte si, ako ste v mladosti mohli robiť akékoľvek grimasy a vaša tvár sa vždy vrátila do pôvodného stavu? To bol kolagén v akcii! S jeho úbytkom sa však objavujú prvé jemné linky okolo očí (tie zákerné „vranienohy“), potom na čele a postupne aj inde. Koža bez dostatku kolagénu je ako plachta bez škrobu – jednoducho sa krčí.

Moja kamarátka Janka nedávno oslavovala štyridsiatku a keď sa pozrela na fotky spred desiatich rokov, skoro spadla zo stoličky. „Kde sa stratila moja vypnutá pokožka?“ pýtala sa ma. No, nestratila sa – len stratila svoje kolagénové lešenie.

úbytok kolagénu - ilustracia ženy pri pohľade do zrkadla

Ochabnutá pokožka a strata objemu

Ďalším príznakom je ochabnutá koža, ktorá akoby odrazu stratila svoju pevnosť a objem. Najskôr si všimnete, že vaše líca už nie sú také plné, kontúry tváre sa postupne strácajú a objavuje sa ochabnutosť v oblasti brady a krku. To je ako keď z balónika pomaly uniká vzduch – stráca svoj tvar a napätie.

Je to prirodzený proces, ale keď sa stretnem s bývalými spolužiakmi po rokoch, vždy ma fascinuje, ako niektorí vyzerajú takmer rovnako ako na strednej škole a iní o desať rokov starší. Často je za tým práve úbytok kolagénu, ktoré ich telo ešte dokáže vyprodukovať.

Suchá a tenká koža

Keď nastane úbytok  kolagénu, koža sa stáva tenšou a suchšou. Môžete si všimnúť, že vaša pleť už nie je taká „šťavnatá“ a hydratovaná ako kedysi. Koža stráca svoju prirodzenú schopnosť udržiavať vlhkosť a môže sa začať olupovať alebo svrbieť.

Objavte tajomstvo mladistvej pleti s Jamieson Kolagénom!

Hľadáte riešenie proti neúprosným vráskam? Máme pre vás skvelú správu! 👋

Jamieson Kolagén proti vráskam je vaša nová zbraň v boji s časom. Nie je to len ďalší prípravok na trhu – jeho účinky sú klinicky potvrdené! Za iba 28 dní výrazne redukuje jemné linky a vrásky, ktoré vás trápia.

🌟 Čo robí tento kolagén výnimočným?
Obsahuje špeciálny Verisol™ hydrolyzovaný kolagén, ktorý prenikne až do hlbokých vrstiev vašej pokožky. Výsledok? Pevnejšia pleť a mladistvý vzhľad, ktorý si všimnete vy aj vaše okolie!

  • Bez želatíny
  • Bez lepku
  • Bez laktózy
  • Bez GMO

Stačí užívať len 3 tablety denne a vaša pleť vám poďakuje. V balení nájdete 60 tabliet, takže máte zásobu na 20 dní každodennej starostlivosti o svoju krásu.

Doprajte svojej pokožke to najlepšie zvnútra! Pretože skutočná krása začína pod povrchom.

Jamieson Kolagén proti vráskam – vyzerajte mlado prirodzene.

Bolesti kĺbov – keď sa pohyb stáva utrpením

Prejdime teraz od vzhľadu k niečomu, čo možno nevidíte, ale určite cítite – k bolesti kĺbov. Tu sa úbytok kolagénu prejavuje veľmi nepríjemne.

Ranná stuhnutosť a bolesť

Poznáte ten pocit, keď ráno vstanete z postele a prvých pár krokov sa cítite ako starý vŕzgajúci robot? Presne tak sa prejavuje nedostatok kolagénu v kĺboch. Chrupavka, ktorá funguje ako vankúšik medzi kosťami, sa opotrebováva a stenčuje. Výsledkom je bolesť, stuhnutosť a znížená pohyblivosť.

Môj ujo Miroslav, vášnivý turista, začal mať problémy s kolenami už po štyridsiatke. Najprv to bola len mierna bolesť po dlhšej túre, neskôr stuhnutosť každé ráno. „Nikdy by som neveril, že budem počítať schody a premýšľať, či sa oplatí vyjsť na prvé poschodie,“ smeje sa trpko.

Znížená flexibilita

S poklesom kolagénu súvisí aj znížená flexibilita kĺbov. Činnosti, ktoré ste kedysi robili bez problémov, sa stávajú náročnejšími. Zohnúť sa a zaviazať si šnúrky, zdvihnúť niečo zo zeme alebo otočiť hlavou pri cúvaní s autom – všetko vyžaduje viac úsilia a môže byť sprevádzané nepríjemným pocitom.

Zvukové efekty v kĺboch

Praskanie, vŕzganie a iné zvuky vychádzajúce z vašich kĺbov môžu byť tiež znakom nízkeho kolagénu. Keď sa chrupavka stenčuje, kosti nemajú dostatočný „tlmič“ a môžu o seba narážať, čo spôsobuje tieto nepríjemné zvukové efekty.

Slabé kosti – tichá hrozba nízkeho kolagénu

Teraz sa pozrime na niečo, čo nevidíme, ale je extrémne dôležité – naše kosti. Aj keď si myslíme, že kosti sú len o vápniku, kolagén hrá kľúčovú rolu v ich pevnosti a pružnosti.

Znížená hustota kostí

Kolagén tvorí asi 90% organickej hmoty v kostiach a poskytuje im flexibilitu, zatiaľ čo minerály ako vápnik a fosfor zabezpečujú tvrdosť. Bez dostatku kolagénu sa kosti stávajú krehkejšími a náchylnejšími na zlomeniny, aj keď majú dostatok minerálov.

Moja mama, ktorá má 65 rokov, nedávno absolvovala vyšetrenie hustoty kostí a lekár jej povedal, že má počiatočnú osteopéniu (predstupňom osteoporózy). Bola prekvapená, pretože vždy dbala na príjem vápnika. Čo však nevedela, bolo to, že jej telo už nevytvára dostatok kolagénu na udržanie pevnosti kostí.

Častejšie zlomeniny

S poklesom hustoty kostí prichádza vyššie riziko zlomenín. Dokonca aj relatívne malý pád alebo náraz môže viesť k zlomenine kosti. To je dôvod, prečo toľko starších ľudí utrpí zlomeninu bedra alebo zápästia pri páde, ktorý by v mladosti spôsobil len modrinu.

Pomalšie hojenie

Nízka hladina kolagénu tiež znamená, že zlomeniny sa hoja pomalšie. Kolagén je kľúčový pre proces hojenia, pretože poskytuje štruktúru, na ktorej sa môžu vytvárať nové kostné bunky. Bez dostatočného množstva tejto bielkoviny môže trvať hojenie kostí oveľa dlhšie.

Stuhnutosť väzov a šliach – obmedzenie pohybu

No a dostávame sa k posledným, ale rovnako dôležitým príznakom nízkeho kolagénu – k problémom s väzmi a šľachami.

Obmedzená pohyblivosť

Väzy a šľachy sú tkanivá, ktoré pripájajú kosti ku kostiam (väzy) a svaly ku kostiam (šľachy). Sú bohaté na kolagén, ktorý im dodáva silu a pružnosť. Keď hladina kolagénu klesá, tieto štruktúry sa stávajú menej flexibilnými a viac náchylnými na poranenia.

Náchylnosť na zranenia

Tenisový lakeť, zápal Achillovej šľachy alebo natiahnutie väzov v členku – to všetko sú bežné zranenia, ktoré môžu byť spôsobené alebo zhoršené nedostatkom kolagénu. Šľachy a väzy s nízkym obsahom kolagénu sú ako staré gumičky – stratili svoju pružnosť a ľahšie sa pretrhnú.

Môj kolega Peter, vášnivý futbalista, musel po štyridsiatke výrazne obmedziť hranie. „Každý mesiac som mal nejaké zranenie – naťahnutý sval, boľavé koleno, problém s členkom. Telo mi jednoducho dávalo najavo, že už nie som dvadsiatnik,“ hovorí so smiechom.

Pomalá regenerácia

Podobne ako pri kostiach, nízka hladina kolagénu znamená aj pomalšie hojenie zranení väzov a šliach. To môže byť obzvlášť frustrujúce pre aktívnych ľudí, ktorí sú zvyknutí rýchlo sa vrátiť k svojim aktivitám po zranení.

Čo s tým môžeme robiť?

Ak ste dočítali až sem a máte pocit, že všetko je stratené – nebojte sa! Existuje veľa spôsobov, ako podporiť produkciu kolagénu alebo ho doplniť zvonka.

Strava bohatá na kolagén

Určité potraviny môžu pomôcť podporiť prirodzenú produkciu kolagénu v tele. Patria medzi ne:

  • Vývar z kostí (hovädzí, kurací alebo rybí)
  • Ryby, najmä losos a tuniak
  • Kura a iné hydiny s kožou
  • Citrusové ovocie, jahody a iné ovocie bohaté na vitamín C
  • Cesnak, ktorý obsahuje síru potrebnú na syntézu kolagénu
  • Listová zelenina obsahujúca antioxidanty

Kolagénové doplnky

Na trhu je množstvo kolagénových doplnkov – od práškov cez tablety až po tekuté formy. Hydrolyzovaný kolagén je obzvlášť populárny, pretože je ľahšie stráviteľný. Mnoho ľudí prisahá na jeho účinky, aj keď vedecké dôkazy sú zmiešané.

Moja sestra začala užívať kolagénový prášok pred dvoma rokmi a tvrdí, že jej vlasy a nechty sú silnejšie a pleť žiarivejšia. „Neviem, či je to placebo efekt alebo skutočne funguje, ale pokračujem v tom,“ hovorí.

Ochrana existujúceho kolagénu

Rovnako dôležité ako doplňovanie kolagénu je chrániť ten, ktorý už máme:

  • Používajte opaľovací krém na ochranu pred UV žiarením
  • Prestaňte fajčiť (alebo ani nezačínajte)
  • Obmedzte konzumáciu alkoholu
  • Doprajte si dostatok spánku
  • Redukujte stres
  • Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom cukru a rafinovaných sacharidov

Pohyb a cvičenie

Pravidelná fyzická aktivita, najmä silový tréning, môže pomôcť stimulovať produkciu kolagénu. Plus, pohyb pomáha udržiavať kĺby flexibilné a podporuje celkové zdravie. A aj vďaka tomu je úbytok kolagénu pomalší.

súhrn

Kolagén je naozaj zázračná bielkovina, ktorá ovplyvňuje takmer každý aspekt nášho zdravia a vzhľadu. Jeho prirodzený pokles s vekom je nevyhnutný, ale rýchlosť tohto poklesu a jeho vplyv na naše telo môžeme do značnej miery ovplyvniť.

Úbytok kolagénu – príznaky od vrások cez bolesti kĺbov až po krehké kosti – nám pripomínajú, že o svoje telo musíme dbať komplexne. Nestačí sa sústrediť len na povrch, ale musíme myslieť aj na to, čo sa deje vnútri.

Takže nabudúce, keď sa pozriete do zrkadla a uvidíte novú vrásku alebo pocítite bolesť v kolene po schodoch, spomeňte si na kolagén – neviditeľného hrdinu, ktorý pomáha udržiavať naše telo mladé a zdravé. A možno urobte niečo pre to, aby ste ho mali dostatok – vaša koža, kĺby, kosti, väzy a šľachy vám poďakujú.

A nezabudnite – starnutie je prirodzený proces, ktorý treba prijať s gráciou. No prijať neznamená vzdať sa – dbajme na svoje zdravie v každom veku a užívajme si život naplno, bez ohľadu na množstvo kolagénu v našom tele!