Priessnitzov obklad, nie obklad ako obklad

Možno aj vám už niekedy stalo, že váš lekár pri kašli, bolesti hrdla či horúčke odporučil „priznica“, čiže Priessnitzov obklad.

Tento obklad je nazvaný podľa svojho vynálezcu, Vincenta Priessnitza. Niekedy je tiež používaný výraz Priessnitzov zábal. Priessnitz preslávil vďaka svojim liečebným procedúram, pri ktorých využíval liečebnú silu vody a ktoré sa využívajú vo vodoliečebných kúpeľoch, ktorých vznik takto inšpiroval.

Priessnitzov obklad je studený zaparovací obklad, ktorý sa prikladá lokálne na povrch tela s cieľom dosiahnuť lokálneho prekrvenia.

Veľakrát sa používa Priessnitzov obklad na krk, napríklad pri angínach. Jeho liečebný efekt sa dá ale aj využiť aj u akútnych alebo chronických zápalov nosa, pažeráka a nosových dutín. Aplikácia môže byť klasická. Pás vnútorné a vonkajšie látky obtočíme okolo krku, alebo ak sme citliví, môžeme látku skrížiť vpredu. Tu sa odporúča vynechať igelitovú vrstvu.

Ako si urobiť Priessnitzov obklad?

Najprv sa na kožu priloží látka namočená v studenej vode. Správny zábal sa namáča v studenej vode. Tento chlad by mal vyvolať žiadanou reakciu. Je dôležité teplotu vody prispôsobiť stavu pacienta, obzvlášť pokiaľ je chorý veľmi oslabený alebo vychudnutý, potom nemusí mať dostatok energie na zahriatie, u detí môžeme voliť teplotu cca 22 ° C.

Na začiatok je vhodné najskôr mokrú látku vyžmýkať. Je totiž pre telo ďaleko ľahšie zahriať látku s menším obsahom vody ako látku, z ktorej kvapká voda. Pre to, aby studený zábal bol úspešný, je potreba dostatočné prehriatie pacienta. Ak telo chorého toto nezvládne samo, je potrebné mu pomôcť (teplý kúpeľ, ohrievacie fľašu, suchým trením). Táto látka by na telo mala dobre priľnúť (nikde by nemalo dochádzať k vzniku vzduchových bubliniek).

Priložený chladný vyžmýkaný obklad sa prekryje plastovou fóliou „igelitom“ a všetko sa obalí suchou látkou. Niektoré postupy odporúčajú igelit vynechať. Všetko sa obalí suchou látkou. Pod obkladom dôjde najprv k hypotermiu, teplota sa zníži. Toto trvá približne dve až tri minúty a dochádza k vazokonstrikcii ciev. Teplota sa potom stabilizuje a vazokonstrikcie (zúženie ciev) sa mení na vazodilatáciu (rozšírenie ciev). Táto fáza by mala trvať približne 30 až 40 minút. Nakoniec dochádza k zvýšeniu teploty a na mieste dochádza k prehriatiu. Dochádza k lokálnej vazodilatácii. Táto posledná fáza by mala trvať 60 až 80 minút. Obklad by sa mal dať dole po dvoch, najdlhšie troch hodinách. Ak by sa mal používať opakovane, je treba dodržať prestávku približne troch až štyroch hodín.

Prípravky Priessnitz online:

Prípravky Priessnitz

Dá sa použiť aj ako obklad kĺbov.

Najčastejšie používame Priessnitzov obklad na koleno, rameno alebo lakeť. Pomáha pri liečbe ochoreniach týchto kĺbov, zmierňuje bolesť, uvoľňuje hypertonus svalstva okolo kĺbu, tiež pomáha pri liečbe zápalových procesov v kĺbových štruktúrach, šľachách a úponoch svalov.
Postihnuté miesto sa dôkladne premasíruje napr. Priessnitz kĺbovým mazaním De Luxe, ktoré vzhľadom k svojmu zloženiu príjemne chladí. Ďalej je potrebné priložiť nepriedušnou vrstvu (igelit), vďaka ktorej dôjde k zapareniu. Potom zafixujeme vrstvou suchého textilu (šál, šatka). Zábal sa ponechá pôsobiť po dobu 30 až 60 minút. Pre intenzívnu terapiu je možné vykonávať 2 × denne

Ak chcete pocítiť dobrú úľavu na nohy skúste – Priessnitz Mazanie na žily a cievy DE LUXE krém najvyššej kvality s vynikajúcou roztierateľnosťou a s dvojnásobným množstvom účinných látok. Odporučame gél vyskúšať každému, kto má buď problémy so žilkami alebo má unavené nohy.

ilustračný obrázok Priessnitz na žily
ilustračný obrázok Priessnitz na klby

Alebo ak chcete uľaviť kĺbom – Priessnitz Kĺbové mazanie De Luxe gél sa používa na zmiernenie bolestí v kĺboch. Úľava sa dostavuje relatívne rýchlo po použití.
Výrobky rady PRIESSNITZ odporúčajú popredné české kúpeľné zariadenia.

Ak máte problémy s kĺbmi pozrite si aj iné prípravky na kĺby a kosti.


Views: 15